Sadece kokusuyla mutluluk  hormonu endorfini harekete geçiren  çikolata, damağımızda yavaş yavaş  erirken, insanı farklı hazlara sürüklüyor. Çikolatanın faydaları ise saymakla  bitmiyor. Kalp hastalıkları ve kanserle  mücadele ediyor, cildi ve kemikleri besliyor.  Kokusuyla, insanı baştan çıkaran,  iştah açıcı kahverengi görüntüsüyle  çikolatayı kim sevmez ki! Kokusu bile  mutluluk hormonlarının harekete  geçmesine yeten, bu tatlı mucizenin tarihi  M.Ö. 1000 yıllarına dayanıyor. O yıllarda  Amerika'da yaşayan yerliler, kakao  tohumlarını öğütüp enerji veren içecek  yaparlarmış. 1550 yılında İspanyol  Cortes'le Avrupa'ya sıçrayan kakao  tohumlarının, ağzımızda çikolata olarak  erimesi yaklaşık 800 yılı bulmuş. Çikolatanın birçok yararı var.  İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden  Mirror'da çıkan habere göre çikolatanın  insan sağlığına olan yararları:     - Çikolatanın içinde bulunan  antioksidanlar kanserle mücadelede  faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki;  yeşil çaya oranla üç kat daha fazla  antioksidan madde içeriyor.      - Aynı zamanda zengin bir kalsiyum  kaynağı. Çikolata geçmişten günümüze  özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak  oldukça olumlu etkilere sahip. Çikolata  kadınların kendilerini iyi hissetmelerini  sağlayan endorfini salgılatıyor.     - Harvard Tıp Akademisi uzmanları,  kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne  dair bulgular elde ettiğini savunuyor. 
Çikolata ve Çikolatanın Faydaları
    - Güçlü dişleri sağlayan florid  açısından da zengin olan çikolata, stresle  mücadelede faydalı olan potasyumu da  içeriyor.     - Bristol Üniversitesi doktorlarından  Peter Barham, çikolatanın içinde bulunan  bir maddenin uyarıcı etkisi bulunduğunu ve bunun da kişiye kendini iyi  hissettirdiğini savunuyor.      - Çikolata büyük miktarda bakır da  içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe  etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde,  damarlara ve dokulara faydalı oluyor.     - Kaliforniya Üniversitesi uzmanları  her gün az miktarlarda çikolata yemenin  kanda pıhtılaşmayı önlediğini savunuyor. Bu da ani kalp krizlerinin önüne geçiyor.      - Çikolata aynı zamanda enerji veriyor  ve diğer tatlılara oranla kan şekerini hızlı yükseltmiyor.     - Bağışıklık ve üreme sistemi için  faydalı demir ve çinko çikolatada bolca  var. Kahve içmek yerine çikolata  yemek çok daha yararlı, çünkü çikolata  kahveye oranla çok daha az kafein  içeriyor.     Çikolata diğer tatlılara oranla  diş sağlığı açısından daha zararsızdır;  çünkü sütlü çikolata yüksek miktarda  protein, kalsiyum ve fosfat içerir. Bu  maddeler de diş minesini koruyor.     Çikolatadaki doymuş yağ  oranı,kandaki kolesterol seviyesinin  artmasına neden olmuyor.
ana sayfa kozmo güncel astroloji mitoloji yeme & içme sağlık & güzellik giyim & kuşam ev & dekor bağ & bahçe forum En fazla kalori içeren 10 yiyecek 1. Kahvaltılık gevrekler Normal porsiyondan 10-20 gram daha fazla kahvaltılık gevrek tüketerek kilo almanıza katkıda bulunabilirsiniz. 2. Fıstık ezmesi Birkaç yemek kaşığı fıstık ezmesini ekmeğe sürün ve 192 kalori kazanın! 3. Salata sosları Seçtiğiniz salata sosuna ve kullandığınız miktara göre her 1 yemek kaşığında 50 ila 85 arasında kalori alırsınız. 4. Tereyağı ve margarin Tuzlu tereyağı, her 5 gramında 36 kalori içermektedir. 5. Tam buğday ekmeği Tam buğday ekmeği yiyerek sağlıklı beslenebilir ve kalori alabilirsiniz. 1 dilim tam buğday ekmeğinde toplam 69 kalori bulunur. 6. Muz 1 adet iri muz 120 kalori içermektedir. Muzu, fıstık ezmeli sandviçe ekleyebilir ya da kahvaltı gevreğinize dilimleyebilirsiniz. Üstelik bu şekilde sağlıklı kilo alırsınız. 7. Kabuklu yemişler Her tür yemiş kalbe faydalıdır ve aynı zamanda yüksek miktarda kaloriye sahiptirler. 1 porsiyon kaju fıstığında 165 kalori vardır. Farklı yemişlerin, farklı kalori oranları vardır. Bu nedenle biraz araştırma yapmanızda ve hangi yemişin kaç kalori olduğunu öğrenmenizde fayda var. 8. Somon 1 porsiyon (90gr.) 152 kalori içerir. Kulağa fazla gelebilir ama bu sağlıklı bir kalori alım şeklidir. Somon, vücudunuzun ihtiyacı olan pek çok besini içerir ve son derece lezzetlidir. Üstelik omega 3 açısından da zengindir. 9. Patates salatası  1 porsionunda 358 ya da daha fazla kalori bulunan patates salatası, dünyadaki en yüksek kaloriye sahip salatalardan biridir. 10. Yumurta 1 porsiyonunda 54 ya da daha fazla kalori bulunabilir. Bu, yumurtanın boyuna göre değişir. Orta boy bir yumurta 66, iri bir yumurta ise 74 kalori içerir.