Jüpiter Güneş Sistemi gezegenlerinin en  büyüğüdür. Çapı 142.424 Km 'dir. (Dünya'nın yaklaşık 12 katı  kadardır.) Kendi ekseni  etrafındaki dönüşünü ise 9,9  saat gibi müthiş bir hızdadır. Yani saatte 14.424 Km (Güneşten  de hızlıdır) hızındadır.  Fırtınalı bir alan olan  kırmızı lekesi ile tanınır. 16 adet uydusu vardır. En  tanınmışları ve en  büyükleri İo, Europa,  Ganimede ve Callisto'dur. Bir  burçta kalış süresi 1 yıldır.  Zodyak turu yaklaşık 12 yıldır.
Fiziksel Yapı Uzun boylu iri yapılı kalın kalça ve butlara (yarı at yarı insan  Sentaur'dan almış) sahip. Gülümseyen bir ifade Üst dudak biraz  arlık ve çene çukur, Biraz çekingen bir sıcaklıkla yaklaşan meraklı ve heyecanlı tiplerdir. Açık tenli kızıl saçlıdır. Erkeklerde, sakal bırakma eğilimi vardır. Bir Çocuk Olarak   Özel olduğu duygusunu taşır. Ahlaki, ruhsal veya başarı anlamında iyi olma arzusuna sahiptir. Başkalarını düş kırıklığına uğratmaktan hoşlanmaz. Sevilmek, hayranlık toplamak ve takdir edilmek ister.  Annesinin; büyük hareket alanı bırakması, onu desteklemesi, yeni  dürtüler aşılaması ve yol göstermesi gerekir. Haksızlığa dayanamaz ve bu duyguyla başa çıkmakta zorlanır. Karakteristik özellikleri  Bilginin arayışı sonsuza atılmış ok ile temsil edilir. İyimserlik eli  açıklık coşku ve neşe kısıtlanmadıkları sürece onlarındır hep. Hayatı ve ahlaki değerleri sorgulamak felsefi olmalarını sağlar. Amaçları  sonsuz bilginin peşinden ilerlemektir. Ama daima Jüpiter’e uyarak  hedef büyütürler. Az ile yetinmezler. Şen şakrak kadın Kozmopolit, dünya gezgini. Şakacı, neşeli, düşünmeden hareket  eden, hemen heveslenen, açık fikirli, kıpır kıpır ve bağımsız. Uluslar arası bağlantılardan hoşlanır. Takdir edilmeye bayılır. Dini sorular  veya yaşamın anlamı üzerine, bazen biraz sofuca kafa yorar. Tensel, duyusal zevkleri ahlaki görüşlere kurban eder.   Baskıcı ve kuralcı anne Destekleyici, iyi niyetli, iyimser ve çocuğuna karşı idealist tavırlı.  Daima yeni iyimserlikler aşılayabilir. İdeal anne olmak ister. Öte  yandan, evdeki temel sorumlulukları neşesini ve hevesini söndürür,  büyük baskı yaratır. İdeal ve/veya dindar anne. Öğrenmesi Zor Dersler  Kaybetmeyi öğrenmek ve duygusal içtenlik.   Gölgesi: Kibirli insan  Güçlü Yönleri   Hevesli insan. Coşkulu, idealist, ateşli duygular ve yüce amaçlar  taşır, etkileyici jestler yapar ve kolay harekete geçer. Özgürlüğe  aşıktır. Dünyanın her yerinde kendini evinde gibi hisseden bir  gezgindir. Adalet duygusu gelişmiştir. Kendine saygısı, öz değer  duygusu yüksektir, ama eleştiri duymaktan pek hoşlanmaz. Yaşama  karşı olumlu bir yaklaşımı vardır. Hayata, olaylara anlam bulma  ihtiyacı büyüktür. Problemli Alanı Kendini haklı gören. Abartılı bir kendini beğenme duygusu,  başkalarını yönetme isteği. Mağrur, kibirli ve eleştiriye karşı aşırı  hassas. Sevimsiz bir "her şeyi bilirim" tavrı. Lütfeden pozlarında,  güvenilmez ve tutarsız. Hemen her şey için fazla iyiymiş  havalarında. Temel Prensibi: İnsan asil, saf ve iyidir.
Yaşam Tarzı En üst kattaki yüksek tavanlı apartman dairesi, kutsal türbe. Siz bir idealistsiniz. Sürekli yeni düşünce ve yeni görüşler peşinde  koşarsınız. Sık sık oturduğunuz yeri, çalıştığınız işi değiştirebilirsiniz. Size göre en önemli şey insanın kendi kendisini özgür hissetmesidir.  Hiçbir zaman başkalarının görüşleriyle hareket etmez, hiç kimseye  bağlanmak istemezsiniz. Çok neşeli, biraz havadar, bağımsız  davranmayı seven, iyi huylu bir enerji demeti gibisiniz.   Cinsellikte, yeterince ateşli ve heyecanlısınız. Fakat dostluklardan  daha çok zevk alırsınız. Başkalarının yaşam hakkında görüşlerini  dinlemeyi sever, bunları kendi yaşamınıza ne ölçüde  uygulayabileceğinizi planlarsınız. Çevrenizde olup bitenleri kavramaya çalışırsınız. Ulaştığınız sonuçları da paylaşmak hoşunuza gider. Gerek fiziksel gerek zihinsel olarak hep hareket edersiniz. Genellikle  geniş kapsamlı projeler üzerinde durursunuz. Şifa bulmaz  aceleciliğinizden ötürü proje üzerinde gerekli ön hazırlıkları  tamamlamadan işe başlarsınız. Sık sık yanlışlar yapmanızın sebebi budur. Ayrıntılar üzerinde durmaya gerek duymazsınız. İyimserlik  sizde bir hastalık ölçeğindedir. Yine de talih kuşu size gülecektir.   Toplum içinde sivrilebilir, kendinizi iyi pazarlayabilirsiniz. Asıl  söylenmesi gereken gerçeği değil de toplumun duymak istediği  şeyleri söylemenizden ötürüdür böyle tutulmanızın nedeni. İdealist, romantik, maceracı ve risk alan bir yapınız var. Fazla samimi olmaya eğiliminiz var. Sabırsız ve kararsızsınız. Değişikliğe adapte  olabilirsiniz. Taklit ve rol yapmaya yeteneklisiniz. İsteklerinizin  çabucak yapılmasını arzularsınız. Kendinizden daha güçlülerden  etkilenirsiniz. Tiyatro, sanat, mimari ve dizayn ilginizi çeker.  Bağımsızlık ararsınız. Sevgili olmaktan daha iyi arkadaşlık kurarsınız. Ruhanisiniz. Bilgi ve zekaya saygı duyarsınız. Uysal, neşeli ve yumuşak tutumunuz sizi sevilen bir arkadaş, iyi bir  dost yapar ancak iyi bir eş olabilmeniz zordur. Sahiplenme duygunuz  gelişmediği için bu tip duygulara gereksinme duyan kişilerle  birlikteliği başaramazsınız. Bu konumun kadınları basit bir kıskançlık yüzünden ilgi çekici buldukları başka bir erkeğin kollarına atılabilirler. Zaman zaman çabuk sinirlenebilirsiniz.  Rahatsız edecek kadar insanların duygularını okuma yeteneğine sahipsiniz. Keşfettiğiniz  gerçekleri de uluorta açıklamaktan  çekinmezsiniz. Bu yüzden insanlar sizden  ürkerler. Kötü etkiler almışsanız bir hovardasınız.  Paranızı çok aptalca ve düzensizce çarçur  edersiniz. Sorumsuzca davranışlarınız sizi her zaman suçlu veya borçlu duruma  düşürebilir. Zeka ve anlayıştan yoksun  olarak yaşayabilir, dar görüşlü ve tutucu bir  kişi olabilirsiniz. Doğrulu maskesi altında  yapamadığınız kirli iş kalmayabilir. Yay Takım Yıldızı (Sagittarius) Kepçe şeklinde olan ve çaydanlık denilen  iki grup yıldızdan oluşur. Mitolojideki yarı  at yarı insan ok atan Sentaur'a  benzetilmiştir.
Tanrı Zeus (Baş Tanrı)
Kronos (Satürn) ve Rheia'nın  oğludur. Ayaklanarak babasını  tahttan indirip yerine geçmiş  Baş Tanrı olmuştur. Olimpos  dağında oturur. Diğer tanrı  oğullarıyla dünyayı yönetir.  Öfkesi büyüktür ve yıldırımları  ok yapıp yağdırır. Jüpiter tıpkı kendisine benzer  olarak büyüme,  gelişme, refah,  adalet ve ahlak  konularını yönetir.  Şans ve zenginlik  yıldızı olarak bilinir.  Felsefe, din, ticaret ve  uzun yolculukları da  kapsar. Uranos ve  Kronos soyundan sonra  üçüncü kuşağın hakim tanrısıdır. Olympos Dağında tanrıların başı olarak hüküm sürer. Thursday  (perşembe) günü Jüpiter Günü  olarak kabul edilmiştir.  devamı için tıklayınız.
Zeus  Jübiter Zeus  Jübiter ana sayfa kozmo güncel astroloji mitoloji yeme & içme sağlık & güzellik giyim & kuşam ev & dekor bağ & bahçe forum
yay
yay burcu genel özellikleri
Yay (Sagittairus) 21 Kasım-20 Aralık yönetici gezegeni		jüpiter	 grubu		ateş	 niteliği		değişken	 enerji karakteri		erkeksi (+)	 uyumlu burçları		aslan, koç,  		kova, terazi	 dengeleyici burcu		ikizler 	 uyumsuz burçları		başak, balık	 rengi		mor	 günü		perşembe
yay burcu