ana sayfa kozmo güncel astroloji mitoloji yeme & içme sağlık & güzellik giyim & kuşam ev & dekor bağ & bahçe forum
duygularına eğilimlidir. Reddedilme ve sevilmeme korkusu taşır.  Karamsar, duygusuz ve başkalarına karşı güvensizdir. Temel Prensibi: Tüm insanlar yalnızdır. Yaşam Tarzı: Zen Budistlerinin yaşam tarzı. Bu konum özellikle kadınlar için hiç de iyi değildir. Erkek ve kadın,  her iki cins de soğuk, baskıcı ve donuk olacaktır. Çocukluk yıllarında başınıza gelen acı olaylar sizi kırmıştır. Bundan sonra çevrenizde zırh gibi koruyucu bir yüzey geliştirir, bir daha acı çekmemek için  her an savunmaya hazır beklersiniz. Acı çekmenin ruhsal gelişim  için biricik koşul olduğunu unutursunuz.   Çok varlıklı ve yetkili bir kişi olmayı başaracaksınız fakat bu başarıya ulaşmak için yorucu bir çalışmaya girmeniz gerektiğini bilmelisiniz.  İnsancıl duygulara karşı biraz vurdumduymazsınız. Size göre  duygular değil tutkular önemlidir. Bu tutumunuzla en zor  durumlardan yara almadan çıkabilirsiniz. Gelenekselsiniz. Kendinizle  aynı görüşte olmayanlarla ilişki kurmakta güçlük çekersiniz. Aşırı  endişeye eğiliminiz var. Plana ihtiyaç duyarsınız. İlişkilerinizde nerede durduğunuzu bilmek istersiniz. Kuvvetli amaçlarınız vardır. Hırslısınız. Fiziksel hastalıklar veya zihinsel depresyonlarda duygusal rahatlama sonuçları çıkarmakta zorlanıyorsunuz. Duygusal problemleri aşmakta zorluk çekersiniz. Karşı cinsle ilişkilerinizde problemler veya  engellemelerle uğraşırsınız. Materyalistsiniz. Göze çarpmak istersiniz. Tutkularınız, sınırsız ölçülülüğünüz ve başkalarının duygularına pek önem vermeyişiniz size pek çok düşman kazandıracaktır. Başarı  kazandığınız zaman ise bu düşmanlıklar su yüzüne çıkacak ve  saygınlığınızı yıkmak için açık bir düşmanlığa dönüşecektir. Katı bir baskıcılık ve öndeliğin gerektiği durumlarda başarılı olursunuz.  Örgütlenme yeteneğinizin de hatırı sayılır. Saptadığınız hedeflere ulaşmak için çevrenizin desteğini sağlamakta   ustasınız.  İlişkilerinizde belli bir uzaklığı korumanız ve  onlara bir ölçüde soğuk davranmanız yetki  sahibi bir hava verecektir size.   Erkekleri genellikle kendilerinden yaşlı kadınlarla yada geç evlenirler. Eşleri ve sevgilileri onlara                çok ender mutluluk getirir, bazen de  yıkımlarına neden olurlar. Tutkuları olan bir  kişisiniz fakat içinizde huzursuzluk ve  kararsızlık bir taş gibi oturmaktadır. Sizden  daha verimli, daha çok sevilen kişileri  kıskanırsınız. Bilerek ve isteyerek kötü sözler söyleyebilirsiniz. Ağzınızdan pek iyi bir söz  çıkmaz. Başkalarını övmek, onların gönlünü  hoş tutmak için bir çaba harcamazsınız.  Üstlerinizi pohpohlar, birlikte çalıştığınız  kişilerin dedikodularını aktarırsınız. Satürn aynı zamanda Satan (şeytan) diye de tabir  edilir. Elindeki gücü sadece kendi için kullanan,  insanların duygularını hiç önemseyen taş kalpli insanlar, çoğunlukla oğlak burcundan çıkar. Oğlak Takım Yıldızı (Capricornus) Sönük yıldızlardan oluşan bu takım yıldızı izlemek  kolay olmaz. En parlak yıldızı Dabih'tir. M 30 yıldız  kümesi ise Dünya'mızdan 40.000 ışık yılı uzaktadır.
Fiziksel Yapı Uzunca bir çene ve kemikli bir beden. Hafif solgun bir ten.  Büyükçe kafa. Bakışlar canlı ve dikkatli bir sorgulamada. Karakter Özellikleri  Zamanın efendisi Kronos'un çocukları zaman kavramı ile  bağlantılı olarak, sabırlı, süre koyan, zamanın kıymetini bilen ve hesaplı insanlardır. Bankacı, maliyeci veya inşaatçı olurlar. Sabırlı bir inatla ilişkilerinin peşinden koşmaktır yaşamları. Sabırlı olmak ve kendi kendine yetebilmek, iyi bir ana veya özellikle baba  olmaya engel teşkil etmez.  Büyümüş de Küçülmüş  Terbiyeli, ciddi. Erken yaşlarda sorumluluk duygusuyla, görev  üstlenme yeteneğine sahip. Böylece öz güven geliştirir, değerli ve  ihtiyaç duyulan bir insan olma duygusu kazanır. İhtiyaçlarını  nadiren söyler. Bazen çok dik kafalı olabilir, özellikle ilgi merkezi  durumuna konduğunda. Başka çocuklar kadar çocuksu değildir.   Öğrenmesi Zor Dersler   Duygularını göstermek ve ihtiyaçlarını dile getirmek. Sert Anne Güvenilir, ama aynı zamanda sert anne.  Gerçekçi, makul, şefkatli ve oldukça  geleneksel bir anne. Çocuğuna sağlam bir  çerçeve ve açık-seçik kurallar çizer.  Çalışkan, güvenilir ve sorumluluk sahibi olmalarını  beklerler. Düşük enerjileri ve şakacı olmadıklarından, çocuklarıyla ilişkileri mesafeli olur. Çocuklarına sevgi  ve yakınlık gösterebilmeleri için büyük çaba  harcamaları gerekir. Onlara verdikleri eğitimin en  önemli öğesi ise disiplindir.   Şefkatini, sevgisini ve duygularını azar azar verir, geriye çeker ve denetim altında tutar. Aldıkça verir. Duyguları hiçbir zaman kendiliğinden akmaz. İncinme korkusu  başkalarına ısınmasını yavaşlatır. Ta derinlerinde,  kendisine ve başkalarına, uzun süre, bazen sonsuza  değin, kapalı kalır. Başkalarına destek ve güven veren güçlü ve güvenilir bir kadındır. Gölgesi: Hedonist (Zevk Düşkünü), Taş Kalpli,  Umursamaz.   Güçlü Yönleri  Karmaşık olmayan kadın. Ciddi duygular taşır. Sorumluluk almak, ihtiyaç duyulduğunda hemen orada olmak, destek vermek ve  güvenli bir ortam sağlamak için içgüdüsel bir istek duyar.  Vicdanlı, başarmaya istekli, özdenetimli ve alçak gönüllüdür.  Kendisiyle barışıktır. Kriz zamanlarında işine sarılır. İleri yaşlarında bile gururlu bir tevazuya ve bağımsızlığa sahiptir. Açık ve yalın  şeylerden hoşlanır. Duygusal konularda temkinlidir. Problemli Alanı Sorumluluk bağımlısı. Çok fazla görev ve sorumluluk üstlenir,  dolayısıyla sık sık stres altına girer. Kıskançlık ve suçluluk  
Satürn Jüpiter'e benzer ve ona yakın bir  büyüklüktedir. Çapı 120,500 km. Bir  güneş turu 29.5 yıl yıldır. Kendi  ekseni etrafında, saatte ortalama 11,300 km  hızla döner. Yani bir Satürn  yılı 25.080 gün demektir.  20 den fazla uydusu olduğu  sanılıyor. Bunlardan Titan dev  boyutta,   Rhea orta boyutlarda ve  İapestus   1500 km çapındadır. Bir  burçta kalış süresi 2,5 yıl kadardır.
Kronos Titan'lı Gökyüzü Tanrısı Uranos'un Yeryüzü Tanrısı Geia'dan olma oğludur. Satürn yani Yunalı adıyla Kronos zamanı  temsil etmektedir. Babası Uranos'u devirip tahtına geçmiş ve kız kardeşi Rehia ile evlenmiştir. Oğlu Zeus kendisini tahttan  indirene kadar Titan'ların ve yeryüzünün hakimiydi. Tüm  çocuklarını yutmaya başlamıştı. Çünkü onlardan birinin  kendisini tahttan indireceğini sezmişti. Bunun üzerine karısı  Rehia, 6. çocuğu Zeus’u kurtarmak için, doğunca kundağın  içine bir taşı sararak babasına yutturur ve Zeus'u Girit  Adasına saklar. Zeus daha sonra babası Kronos'a isyan eder ve Olympos dağında 12 tanrılar hakimiyeti başlar.   Satürn aynı zamanda Satan (şeytan) diye de tabir edilir.  Elindeki gücü sadece kendi için kullanan, insanların  duygularını hiç önemseyen taş kalpli insanlar, çoğunlukla  oğlak burcundan çıkar. devamı için tıklayınız.
oğlak burcu genel özellikleri
yay
Pan Keçi ayaklı Pan, Hermes'in oğludur. Tanrıların hayvan  kılığında sanıldığı zamanlarda Pan da keçi kafalıydı; sonradan bu keçi kafasından sadece boynuzlar ve sakal kaldı. Yüzü insan yüzü oldu. Pan, ayrıca dünya nimetlerine düşkünlüğün, cinselliğin  ve hazcılığın da simgesidir. Pan'ın hedonist (zevk  düşkünü, başkalarını umursamaz) yönü dünya  edebiyatında bir çok esere konu olmuştur. İnsanların,  kendi doğalarıyla uyuşacak şekilde dans, müzik, aşk ve  cinsellikle ilgilenmek yerine dünyada daha fazla güç  sahibi olmak ya da cennete kabul edilmek için  çalışmaları ve Aristo ile Hazreti İsa'ya inanmaları  yüzünden gücünü yitirmiş olan bir tanrı olarak  nitelendirilir.