Manolya (şehirli kız) Üzulmeye kırılmaya gelmez, en ilik havalarda, en mavi gokyuzunun  altinda yaşamalıdır. Kökler yüzeye yakındır. Kolay vazgeçer. Yılda bir kez çiçeklenir. Kokusu metrelerce öteden büyüler. Ama bunun için  iki ay yaprak döker. Şehirli nazlı kızdır O. Titizdir; burnunuza değdiği  anda sararır. Sevdiklerini kırmakta açelya gibi hassas değildir. Almadan asla  vermez. Öyleki, büyüleyici ve kısa ömürlü çiçeklerini size çok kısa  süre uzaktan koklatabilmek için bekletir sizi. Övgüler bekler. Onca  şarkı yazdırmıştır kendisine. Kış ortasında bile çiçek açan mütevazi Açelya değildir O.    Adını, Montpillier (Güney Fransa'da bir şehir)li Fransız botanikci  Pierre Mognal'dan alır. Çiçekleri tomurcuk halindeyken dalından koparılıp suya konulduğu  zaman yavaş yavaş açan kokusu bir kaç gün evinizi sarar.  Kış Manolyası; kışın kadife görünüşlü büyük yapraklarını dökmez. Mart’tan Haziran’a kadar yarak döker. Tam toplamaktan  bıktırmışken sizi çiçekleri açmaya başlar. Her mevsim ilgiyi üzerinde  toplar. Çiçeklenme dönemi Haziran-Ağustos aylarıdır. Yaz Manolyası; yüksek bir çalı formundadır. Yaprağını döker.  İlkbaharda yaprakları çıkmadan çiçeğe donanır. Çiçekleri genelde  pembe-mor renkte açar. Star Manolya  cinsi ise yıldıza benzer iri beyaz çiçeklere sahiptir.  
ana sayfa kozmo güncel astroloji mitoloji yeme & içme sağlık & güzellik giyim & kuşam ev & dekor bağ & bahçe forum
Eskiden Çin’de bu bitkiye sahip olma  hakkı sadece imparata aitmiş. İmparator  da bazen takdirini göstermek için  manolya kökü hediye edermiş eşe dosta. Manolya ağacının kabuklarında bulunan  2 aktif madde anti tümör ve iltihap  kurutucu özellikleriyle beraber anti  depresan etkiye de sahip.  Manolya, ılıman, her bölgede yetişebilir. Havada rutubet isterler. Büyüyene kadar sert kış soğuklarından  korumalıdır. 2-3 yaşından sonra kökleri  iyice yayılacağından soğuktan  etkilenmeyecektir. Kozalak benzeri meyvesinde, kırmızı  renkli, fasulye benzeri tohumları vardır. O  tohumları parmaklarınızla sıkıştırınca  parçalanır. Çekirdekle beraber pembemsi  bir sıvıyla karşılaşırsınız. Çiceğin en  yoğun kokusunu işte ordan alırsınız.  Ayrıca, büyük gagalı kuşların (sığırcık)  çok sevdiği bir yiyecektir.  Dibinin çapalanmasından hoşlanmaz.  Eğer manolyaların çok açmasını  istiyorsanız, dibine potasyumlu gül  gübresi ilave ediniz. 
Manolya adını, Montpillier (Güney Fransa'da bir şehir)li Fransız botanikci Pierre Mognal'dan alır. Eskiden çin’de manolya bitkisine sahip olma hakkı sadece imparatorunmuş. imparator da bazen takdirini göstermek için manolya kökü hediye edermiş eşe dosta. çiçekleri tomurcuk halindeyken dalından koparılıp suya konulduğu zaman yavaş yavaş açan kokusu odayı kaplayan ağaç Üzulmeye kırılmaya gelmez, en ilik havalarda, en mavi gokyuzunun altinda yaşamalıdır. Kökler yüzeye yakındır. Kolay vazgeçer. Yılda bir kez çiçeklenir. Kokusu metrelerce öteden büyüler. Ama bunun için iki ay yaprak döker. Şehirli nazlı kızdır O. Titizdir; burnunuza değdiği anda sararır. Açelya gibi mütevazi değildir. Büyüleyici ve kısa ömürlü çiçeklerini size çok kısa süre uzaktan kokladır. Çiçekleri tomurcuk halindeyken dalından koparılıp suya konulduğu zaman yavaş yavaş açan kokusu bir kaç gün evinizi sarar. Kış Manolyası; kışın kadife görünüşlü büyük yapraklarını dökmez. Mart’tan Haziran’a kadar yarak döker. Tam toplamaktan bıktırmışken sizi çiçekleri açmaya başlar. Her mevsim ilgiyi üzerinde toplar. Çiçeklenme dönemi Haziran-Ağustos aylarıdır. Yaz Manolyası; daha çok yüksek bir çalı formundadır. Yaprağını döker. İlkbaharda daha yaprakları çıkmadan çiçeğe donanır. Çiçekleri genelde pembe-mor renkte açar. Star Manolya cinsi ise yıldıza benzer iri beyaz çiçeklere sahiptir. Adını, Montpillier (Güney Fransa'da bir şehir)li Fransız botanikci Pierre Mognal'dan alır. Eskiden Çin’de bu bitkiye sahip olma hakkı sadece imparatorunmuş. imparator da bazen takdirini göstermek için manolya kökü hediye edermiş eşe dosta. Manolya ağacının kabuklarında bulunan 2 aktif madde anti tümör ve iltihap kurutucu özellikleriyle beraber anti depresan etkiye de sahip. Manolya, ılıman, her bölgede yetişebilir. Havada rutubet isterler, Kozalak benzeri bir meyvede, kıpkırmızı renkli fasulye benzeri tohumlari vardir. O tohumları parmaklarinizla sıkıştırınca parçalanır. Çekirdekle beraber pembemsi bir siviyla karsilasirsiniz. Çiceğin en yoğun kokusunu işte ordan alırsınız. Ayrıca, büyük gagalı kuşların (sığırcık) çok sevdiği bir yiyecektir. Dibinin çapalanmasından hoşlanmaz. Eğer manolyaların çok açmasını istiyorsanız, dibine potasyumlu gül gübresi ilave ediniz.